Vandaag kwamen de laatste antwoorden binnen van Gedeputeerde Staten (GS) op mijn schriftelijke vragensalvo. Dit keer over de Veiligheidsmonitor. Blijkbaar zat ik er volledig naast. Knap om te zien hoe formeel GS kan antwoorden en zo het woord homo niet eens hoeven te gebruiken.
De vragen heb ik overigens samen met Marijn ten Harmsen van der Beek (VVD) en Ingrid van Breda (PvdA) ingediend. Hieronder de vragen (de aan/inleiding is hier te lezen) & de antwoorden. Oordeel zelf.
1. Bent u met ons van mening dat een goede monitoring van de veiligheidsbeleving van de Brabanders zich niet alleen dient te beperken tot alle Brabanders in het algemeen, maar dat bepaalde groepen met specifieke veiligheidsvraagstukken in het bijzonder specifieke aandacht behoeven? Zo nee, waarom niet?
Een goede monitoring van de veiligheidsbeleving van de Brabanders begint bij het vergaren van betrouwbare en vergelijkbare cijfers. Vandaar dat wij als provincie stimuleren dat Brabantse gemeenten het instrument van de landelijke veiligheidsmonitor gebruiken. Dit instrument is weloverwogen tot stand gekomen onder leiding van de rijksoverheid en komt voort uit de Politiemonitor Bevolking, de Leefbaarheid- en Veiligheidsenquête voor het grote stedenbeleid en het Permanent Onderzoek Leefsituatie van het CBS.
De Veiligheidsmonitor is een grootschalig onderzoek naar de gevoelens van (on)veiligheid bij de bevolking. Het is de bedoeling van het instrument om een dwarsdoorsnede van de bevolking te bevragen op een aantal veiligheidsaspecten, waardoor op het landelijke, regionale en lokale niveau éénduidige cijfers over de sociale veiligheid ontstaan.
Het instrument is niet geschikt als onderzoek naar de veiligheidsbeleving van specifieke doelgroepen of om betrouwbare uitspraken te genereren over oordelen van bepaalde doelgroepen.
2. In hoeverre is het nog mogelijk de vragen van de Veiligheidsmonitor 2009 aan te passen?
Nee, de vragen van de Veiligheidsmonitor 2009 zijn niet meer aan te passen. Het veldwerk is reeds in volle gang.
3. Bent u bereid om van de eerstvolgende mogelijkheid gebruik te maken om de vragenlijst zodanig aan te passen dat specifiek gevraagd wordt naar de veiligheidsbeleving van, en het in aanraking komen met discriminatie en discriminatoir geweld door mensen van niet-Nederlandse afkomst en homoseksuelen (uitgesplitst naar de diverse hoofdstukken* in de veiligheidsmonitor)? Zo nee, waarom niet?
De vragenlijst van de Veiligheidsmonitor kan, gelet op het antwoord op vraag 1, niet worden aangepast om oordelen van specifieke doelgroepen te genereren. Hiervoor is ander onderzoek vereist.
Daarnaast is de provincie niet de aangewezen partij om vragen uit de Veiligheidsmonitor aan te passen. De provincie stimuleert in nauwe samenwerking met rijk, gemeenten en politie slechts het gebruik van de Veiligheidsmonitor in Brabant.
4. Bent u bereid om met een aangepaste Veiligheidsmonitor actief ‘de boer op te gaan’ teneinde onder genoemde doelgroepen de vragenlijsten te verspreiden? Zo nee, waarom niet?
Gelet op de beantwoording van de vragen 1, 2 en 3 is dit niet aan de orde.
* 1. Leefbaarheid woonbuurt; 2. Beleving buurtproblemen; 4. Slachtofferschap; 5.Aangiftegedrag; 6. Tevredenheid laatste politiecontact; 8. Oordeel functioneren politie algemeen; 9. Oordeel functioneren gemeente; 12. preventie onveilige plekken; 15.Achtergrondkenmerken”
Het minste wat ik verwacht van een provinciebestuur is dat vragen (en ook de achterliggende vraag, die hier toch helder is) verstaan en beantwoorden. Zeker als zo’n meerderheid aan partijen (SP, VVD en PvdA bezetten samen 31 van de 55 zetels) de vragen stellen. Worden we nu uitgedaagd om toch maar wat dwingender op te treden richting GS?
Die kans krijgen we natuurlijk wel na 4 december. De ronde tafelconferentie wordt steeds meer ingevuld. Ik ben erg benieuwd of er dit keer wat concreets uitkomt.
aidsbiseksueeldiscriminatieEmbrace PinkflikkersgayGrondwethivhlbtholebihomohomofielhomojongerenhomoseksualiteitJeugd en GezinlesbischLHBTOutwaypootpotenpottenqueerrozetransgendertransseksualiteittravestieVeiligheidsmonitor
Reageren?